Co jest potrzebne, by zamieszkać na Teneryfie | Numer NIE

Jak wyrobić numer NIE na Teneryfie

Marzysz o życiu w kraju, w którym świeci słońce przez cały rok, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni? Poszukujesz spokoju, zatrzymania się od pogoni za nie wiadomo czym, by zacząć w końcu żyć? Chcesz doświadczyć hiszpańskiego manana, czyli spowolnienia tempa życia, tkz. slow life, aby odetchnąć od codziennej presji i po prostu połączyć się z naturą? Lub przekonuje Cię tu klimat, który został uznany przez NASA, jako  jeden z najlepszych na naszym globie, sprzyjający naszemu zdrowiu, dzięki czystemu powietrzu i nieograniczonej ilości witaminy D? 

Co jest potrzebne, by zamieszkać na Teneryfie | Numer NIE

Czy Teneryfa to idealne miejsce do zamieszkania?

Teneryfa, to doskonałe miejsce, by zamieszkać tu na stałe i spełnić te wszystkie marzenia! Mimo to, warto wiedzieć, że “wszędzie dobrze, tam gdzie nas nie ma”… Teneryfa ma również swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o przeprowadzce. 

W tym temacie nagraliśmy już kilka filmów na nasz kanał na YouTube (subskrybuj, by nie przegapić nowych filmów), zapraszamy do obejrzenia, zanim przejdziesz dalej.

Obejrzałeś filmiki? I jak Twoje wrażenia? Nie przerażają Cię realia życia na Teneryfie? Wciąż  jesteś przekonany, że chcesz zamieszkać na tej pięknej Wyspie Kanaryjskiej?

W takim razie czytaj dalej….

Biurokracja i papiery: czyli co potrzebujesz by zamieszkać na Teneryfie

Kto może zamieszkać na Teneryfie

Masz polski paszport? Możesz zatem zamieszkać na Teneryfie! Obywatele UE, mogą się przemieszczać w obrębie krajów Unii Europejskiej, bez problemu.

Natomiast obywatele państw spoza UE (znanych jako „państwa trzecie”) mogą przyjechać do Hiszpanii bez wizy, na okres do trzech miesięcy. Jeśli jednak będą chcieli pozostać dłużej niż 3 miesiące, to jest wymagana wiza, na którą trzeba złożyć wniosek przed przyjazdem. 

Niezależnie od tego, czy zostaniesz na Teneryfie dłużej, czy przyjeżdżasz tu pomieszkać tylko kilka miesięcy, będziesz potrzebował numeru NIE. Jest to niezbędny dokument, aby móc prowadzić normalne życie na Teneryfie (lub w Hiszpanii).

To taki odpowiednik polskiego NIP-u, który jest wymagany do wszystkiego: czy to otwierając konto bankowe, kupując nieruchomość, samochód, do pracy na wyspie, a nawet kupując kartę do telefonu.

Warto też wyrobić sobie ten numer, ze względu na zniżki (50-80%) dla rezydentów, na promy i samoloty, między wyspami i na kontynent.

Oprócz tego, wiele parków rozrywki i wycieczek, ma specjalną cenę z rabatem dla mieszkańców wyspy np. wejście do Siam Park dla turystów, to koszt ok 38€ a dla rezydentów, którzy mają numer NIE, bilet jest o połowę tańszy i kosztuje 19€.

Biały numer NIE | co to jest i jak aplikować

Skrót ten oznacza  Numero de Identidad de Extranjeros. Wyrobienie tego dokumentu jest obowiązkowe, ponieważ Hiszpania działa w systemie Identity Card, czyli taki a ‘la dowód tożsamości, dla obcokrajowców. NIE jest numerem identyfikacyjnym dla cudzoziemców („extranjeros”) przeprowadzających oficjalne procedury w kraju. Odpowiednikiem dla obywateli Hiszpanii jest DNI – documento nacional de identidad (krajowy dokument tożsamości).

Aby wyrobić numer NIE, trzeba udać się na posterunek policji (na południu Teneryfy w Las Americas), ale wcześniej, trzeba umówić tkz. citę czyli wizytę przez formularz online TUTAJ.

 

Zanim pójdziesz na umówioną wizytę, warto skompletować papiery, żeby wszystko załatwić podczas tej jednej wizyty.

Co trzeba zabrać?

  • ważny i aktualny paszport (lub dowód osobisty)
  • formularz modelo 790 (kod 012) (formularz z opłatą skarbową 12€) Można go pobrać na stronie TUTAJ, wydrukować, wypełnić i opłacić w banku. Alternatywą jest w Las Americas, punkt drukowania dokumentów, naprzeciwko posterunku policji, w którym nie dość, że pomogą Ci wypełnić ten formularz, to również wydrukują go na miejscu, abyś mógł z tym iść bezpośrednio do banku i uiścił opłatę skarbową (koszt wydruku to 5€)
  • adres zamieszkania, najlepiej umowa o wynajem długoterminowy  (jednak może być też apartament wakacyjny – liczy się, Twoje obecne miejsce zamieszkania)

Zielony numer NIE | co to jest i jak aplikować

A jak wyrobić zielone NIE? Co to jest i czym różni się od białego NIE? 

Polecamy Ci zobaczyć nasz film, w którym opowiadamy o różnicach w białym i zielonym NIE oraz jak wygląda procedura ubiegania się o zielone NIE.

 

Zobacz film tutaj:

Chcesz zamieszkać na Teneryfie w swoim własnym domu lub mieszkaniu? Sprawdź naszą ofertę nieruchomości i spełnij marzenie o życiu na Teneryfie

Mamy nadzieję, że te informacje pomogły Ci w zrozumieniu załatwienia formalności, by móc zamieszkać na Teneryfie.

P.S. Planujesz wakacje na Teneryfie? Pamiętaj, aby pobrać nasz bezpłatny Przewodnik, w którym znajdziesz ponad 50 najlepszych atrakcji Teneryfy o których być może nie wiesz, rekomendacje najlepszych hoteli, wycieczek i różne ciekawostki. Pobierz bezpłatnie tutaj.

Znajdź nas w Social Media

Podziel się komentarzem