Chcesz zamieszkać na Teneryfie ? Co musisz wiedzieć przed przeprowadzką

Teneryfa, rajska wyspa, gdzie cały rok świeci słońce, a temperatury nie spadają poniżej 20 stopni nawet w zimę, może wydawać się wymarzonym miejscem do zamieszkania. Przyjeżdżając tu na wakacje, rozkoszując się słońcem, plażą, pyszną kuchnią, dobrym winem i błogim czasem, Teneryfa często staje się celem w życiu wielu osób, by się tu przeprowadzić i zamieszkać na stałe. 

 

Tak też było z nami. W marcu 2016 roku przyjechaliśmy na wakacje do Las Americas, i pomimo, że było pochmurno, to i tak zakochaliśmy się w tej wyspie. Wówczas mieszkaliśmy w deszczowej Irlandii od ponad 10 lat, ciągle marząc o słońcu. Jednego dnia, podczas naszego urlopu na wyspie, leżąc na plaży, zastanawialiśmy się, “jakby to było żyć na Teneryfie ?”… rozwijając dyskusję na temat “za” i “przeciw”, podjęliśmy spontaniczną decyzję o przeprowadzce. W końcu stwierdziliśmy, że nie mamy nic do stracenia, a do Irlandii zawsze można wrócić. I tak po podjęciu tej spontanicznej decyzji, we wrześniu byliśmy już tutaj z walizkami, bukując bilet tylko w jedną stronę. Zamknięcie rozdziału w Irlandii i odłożenie odpowiedniej sumy pieniędzy na start, zajęło nam ok 5 miesięcy. Obecnie jesteśmy już tutaj od 2016 roku do dziś, i nigdy nie żałowaliśmy swojej decyzji! 

 

W tym poście chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami, co warto wiedzieć przed przeprowadzką na Teneryfę. My kiedy się zdecydowaliśmy na przeprowadzkę, pomimo intensywnych poszukiwań w internecie informacji na ten temat, niestety nie znaleźliśmy nic konkretnego, co by nas mogło przygotować do życia na Teneryfie. Dlatego mamy nadzieję, że ten post pomoże wielu z Was zrozumieć kilka ważnych kwestii zanim się tu przeprowadzicie.

Co musisz wiedzieć przed przeprowadzką na Teneryfę

przeprowadzka na Teneryfę

Przeprowadzka na Teneryfę - ile to kosztuje

Zacznijmy od kosztów przeprowadzki i kosztów życia na wyspie. Na ile jesteś gotowy finansowo, by zmierzyć się z dość kosztownym przedsięwzięciem, jakim jest przeprowadzka na Teneryfę? Już wyjaśniamy co musisz wziąć pod uwagę jako koszty wstępne.

 

Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy będę wynajmować mieszkanie lub czy chcę kupić coś na własność?

Jeśli decydujesz się na wynajem, to warto wiedzieć na jakie koszty musisz się przygotować na start:

Po pierwsze czynsz mieszkania na południu Teneryfy. Wbrew pozorom, jak wielu osobom Teneryfa może wydawać się bardzo tanim krajem do zamieszkania. Niestety te czasy minęły jakieś 4-5 lat wstecz. Nawet kiedy my przeprowadziliśmy się na wsypę ceny gwałtownie rosły, a mieszkań było co raz mniej! 

 

Zastanawiasz się ile kosztuje życie na Teneryfie ? Zacznijmy od wynajmu. W zależności od lokalizacji i wielkości mieszkania, ceny wahają się między min. 700 euro (kawalerka lub 1 sypialniowe mieszkanie w Los Cristianos, Las Americas, Costa Adeje etc.), po ok. 1000 +/-  euro (2 sypialniowe mieszkanie w tej samej okolicy), a nawet 2500 euro domki i wille na osiedlach. Jak już wybierzesz mieszkanie, następnie trzeba doliczyć depozyt, czyli równowartość naszego comiesięcznego czynszu (zwrotny, przy wyprowadzce). Oprócz tego, dochodzi jeszcze jedna ważna opłata, jaką jest Agency Commission, czyli zapłata dla agencji/agenta, który wynajmuje Ci mieszkanie, za “znalezienie mieszkania”, pomimo, że znajdujesz je samemu i często wynajmujesz bezpośrednio od właściciela, to mimo to, trzeba zapłacić tą opłatę agencyjną.

 

Osobiście spotkaliśmy się z tym po raz pierwszy, gdyż w Irlandii nie było takiej opłaty, lecz trzeba zaakceptować lokalne warunki i po prostu zapłacić jeśli chce się mieć mieszkanie. Opłata agencyjna jest bezzwrotna, natomiast depozyt jest zwracany przy wyprowadzce, jeśli mieszkanie jest zwrócone w tym samym stanie, w jakim je otrzymaliśmy.

 

Więc podsumowując, jeśli chodzi o wynajęcie mieszkania, to pierwszy koszt trzeba pomnożyć x 3 np. 700 euro x3 czyli na start potrzebujesz 2100 euro przy podpisywaniu umowy. I to nie wszystko! Wiele agencji, a nawet większość, bo ok 90% wymaga, byś miał kontrakt o stałą pracę na Teneryfie, zanim przyzna Ci mieszkanie na wynajem. Jest to dla nich swego rodzaju zabezpieczenie, że będziesz później płacić regularnie czynsz. Nawet jeśli masz oszczędności na koncie, to to może nie wystarczyć (tak było w naszym przypadku, mieliśmy odłożoną sumę by żyć na Teneryfie min. rok bez pracy na etacie, a mimo to wymagali od nas przynajmniej jednego kontraktu o pracę, zanim otrzymaliśmy klucz). 

 

Jest jednak możliwość czasem wynająć mieszkanie bez kontraktu o pracę, natomiast wtedy bardzo często agencje pobierają czynsz z góry na ok 6 miesięcy. Więc znowu warto wiedzieć by być przygotowany, finansowo na tą okoliczność. 

Przeprowadzka na Teneryfę- czy już wiesz co będziesz tu robić ?

Ok, masz już mieszkanie, gratulacje! To pierwszy chrzest na wyspie, który trzeba przetrwać, ponieważ z dostępnością mieszkań na long-term czyli wynajem długoterminowy, nie jest łatwo.

 
To zależy. Ja osobiście nie znałam hiszpańskiego, gdy po raz pierwszy zatrudniłam się w butiku z ekskluzywnymi kolekcjami drogich designerów, ponieważ w tym sklepie zazwyczaj klientami były osoby z zagranicy i obowiazkowo musiałam znać język angielski ( z czym oczywiście nie miała problemu, gdyż po 10 latach w Irlandii, a przy okazji studiowaniu po angielsku, zdążyłam się tego języka dobrze nauczyć). Jeśli chodzi o hiszpański, to warto go znać, by umieć porozumiewać się z innymi pracownikami oraz właścicielem. Ja dzięki temu, że byłam zmuszona z niektórymi dziewczynami komunikować się tylko po hiszpańsku, nauczyłam się na poziomie komunikatywnym, podczas mojej 4 miesięcznej pracy w butiku.
 
Natomiast jeśli chodzi o inne miejsca, czyli bary, hotele itd. hiszpański jest często wymagany przynajmniej na poziomie podstawowym, gdyż personel ma obowiązek dogadać się z klientami, którzy bardzo często są lokalni i nie mówią po angielsku.
Jeśli jednak interesuje Cię praca w biurze, korporacji lub hotelu, to  uprzedzamy, że hiszpański jest obowiązkowy! Nie dostaniesz pracy w żadnym z tego typu miejsc, jeśli nie mówisz płynnie po hiszpańsku. Oczywiście musisz umieć dogadać się z lokalnymi oraz z personelem, który często nie mówi w ogóle po hiszpańsku (np. w urzędach państwowych czy w bankach).
 
Inną opcją jeszcze jest oczywiście otwarcie swojej własnej działaności i prowadzenie biznesu na własną rękę. W tym wypadku znajomość hiszpańskiego jest niezbędna, gdyż cały proces rozpoczęcia działaności, a następnie świadome prowadzenie tego miejsca, wymaga znajomości lokalnego języka. Uprzedzamy, że w urzędach nie mówi się po angielsku, i są nawet informacje, że jeśli nie mówisz po hiszpańsku, to masz obowiązek przyprowadzić ze sobą tłumacza.
My postanowiliśmy uczyć się tego języka, by swobodnie się dogadywać w tym kraju, i stosujemy tkz. spanglish czyli język hiszpański mieszany z j. angielskim i jakoś sobie radzimy. Opcją, którą my wybraliśmy, jest praca przez internet z domu, gdzie język hiszpański nie jest wymagany 🙂

Przeprowadzka na Teneryfę - przygotuj się, zanim podejmiesz decyzję!

Zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę na Teneryfę, warto jest tu wcześniej przylecieć, by zapoznać się z wyspą i ewentualnie wybrać potencjalne miejsce do zamieszkania. Północ lub Południe. Jeśli jeszcze nie widziałeś naszego filmiku na temat czym różni się północ od południa Teneryfy, to możesz zobaczyć go tutaj.

 
Może Cię również zainteresować–> Zakup nieruchomości na Teneryfie krok po kroku

Podsumowując

Życie na Teneryfie może być bajeczne, jeśli przetrwasz trudne początki. Słońce, plaża, ocean, basen, slow life i wieczne wakacje, to coś co nam się marzyło, kiedy się tu. przeprowadzaliśmy. I osiągnęliśmy to, o czym  marzyliśmy, pomimo, że nie było łatwo ( i czasami wciąż są utrudnienia- ale, to chyba jak wszędzie!). 

 

Jeśli przyjeżdżasz tu z myślą o pracy na etacie, to raczej nie będziesz mieć czasu na cieszenie się życiem na. Teneryfie, korzystanie  z plaży i wszystkich atrakcji. Po pierwsze dlatego, że większość czasu będziesz spędzać czas na etacie (często 6 dni w tygodniu), a po drugie wypłaty są bardzo marne, ledwo starczając na życie. Jeśli dzielisz z kimś apartament i wszystkie koszty na pół, to masz większe szanse by przetrwać na Teneryfie, lecz jeśli jesteś sam, to jedna praca może nie wystarczyć.

 

Polecamy założyć własny biznes, być może coś dla turystów np. wynajem apartamentów, ciekawe wycieczki lub coś unikatowego, lub najlepiej zacznij biznes przez internet, by móc spokojnie cieszyć się życiem na wyspie.

 

Jeśli masz inny pomysł na siebie, to podziel się w komentarzu poniżej! Jeśli masz pytania, pisz śmiało, zawsze coś doradzimy, gdyż przechodziliśmy tu dosyć ciekawą drogę na początku (planowanie swojej restauracji/baru również)….

Możemy również pomóc Ci znaleźć mieszkanie jeśli chcesz kupić coś na własność i nie wiesz od czego zacząć, gdzie szukać itd. 

 

Jeśli planujesz otwarcie biznesu, polecimy Ci najlepszy kontakt, hiszpańsko-polski, który przeprowadzi Cię przez całą drogę otwierania działalności na. Teneryfie.

 

Mamy nadzieję, że te kilka porad na początek wystarczy Ci, zanim przeprowadzisz się na Teneryfę.  Miło nam będzie Cię  poznać, jak zdecydujesz się tu zamieszkać.

W razie pytań, pisz do nas na Messenger na naszym Fanpage.

Powodzenia!!

Znajdź nas w Social Media

Najlepsze wycieczki na Teneryfie:

1 thought on “Chcesz zamieszkać na Teneryfie ? Co musisz wiedzieć przed przeprowadzką”

  1. Pingback: Życie na Teneryfie: plusy i minusy z innej perspektywy - Love Explore

Podziel się komentarzem