co zwiedzić na Teneryfie

7 dni na Teneryfie: co robić

Wybierasz się na urlop na Teneryfę i zastanawiasz się, jak najlepiej spędzić ten czas? W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, co robić na Teneryfie w 7 dni.

Z racji tego, że ostatnio odwiedziła nas rodzinka z Polski (listopad 2021), postanowiliśmy upamiętnić ten czas w postaci Vloga na YouTube, a przy okazji zainspirować innych, którzy planują 7 dni na Teneryfie i nie wiedzą jeszcze co będą tu robić.

Tydzień to czas, który możesz spędzić po prostu relaksując się na plaży, sącząc powoli Mojito (lub przy hotelowym basenie). Albo zamiast tego, możesz wybrać bardziej aktywną wersję spędzania czasu na Teneryfie, zwiedzając piękną wyspę wzdłuż i wszerz.

Teneryfa znana jest z doskonałej pogody przez cały rok, dziewiczych plaż i mnóstwa atrakcji!  Dzieci również mają tu duży wybór różnych atrakcji, które zdecydowanie polecamy przetestować! Więcej przeczytaj w naszym artykule: Najlepsze atrakcje na Teneryfie dla dzieci.

Ilość atrakcji jakie oferuje Teneryfa, może być “przytłaczająca” dla osób, które odwiedzają wyspę po raz pierwszy. Dlatego, aby dać Ci pomysł, jak możesz spędzić 7 dni na Teneryfie inaczej niż podają przewodniki, postanowiliśmy w tym artykule opisać, jak spędziliśmy czas z naszą rodzinką, która już była na Teneryfie wielokrotnie, i chciała zobaczyć/doświadczyć czegoś nowego. Są to miejsca znacznie mniej popularne, aczkolwiek również warte uwagi. Jesteś ciekaw co proponujemy? Czytaj dalej…

7 dni na Teneryfie co robić

Teneryfa w tydzień: zobacz nasz filmik

7 dni na Teneryfie: Dzień #1 Przylot

Przylot o godz. 17.00 na lotnisko Sofia Reina na południu Teneryfy. W tym dniu właściwie to nie pozostaje wiele do zrobienia, jak tylko wybrać się wieczorem na spacer i obserwować zachód słońca. Zwłaszcza, że w drugiej połowie listopada, słońce zachodzi ok 18.10, dość szybko robi się ciemno, ale jak się sprężysz, to na zachód zdążysz 🙂

W tym dniu również możesz zrobić plan swojego pobytu, jeśli jeszcze nie masz pomysłu co będziesz robić. na Teneryfie. Mamy nadzieję, że ten wpis w jakiś sposób Cię zainspiruje.

7 dni na Teneryfie: Dzień #2 Adeje

Dzień drugi, postanowiłyśmy spędzić w miasteczku, w którym obecnie mieszkamy, czyli Adeje. 

Adeje to lokalne miasteczko, mało znane wśród turystów, położone tuż nad Costa Adeje, liczące ok 50 tysięcy mieszkańców. Adeje jest warte uwagi, ponieważ tu można zaobserwować lokalne życie. Są tu lokalne targi farmerów, szkoły, przedszkola, centrum kultury, centra handlowe, urząd miasta, parki, place zabaw, lokalne knajpy itd. Jeśli  jesteś ciekawy, jak wygląda lokalne życie na południu Teneryfy, to zdecydowanie odwiedź miasteczko Adeje. Często są organizowane lokalne fiesty, więc być może uda Ci się na taką fiestę “załapać”.

Szczególnie na uwagę tutaj zasługują następujące atrakcje:

  • Piekielny Wąwóz (Barranco del Infierno) jest jednym z najbardziej znanych na wyspie i odwiedzany przez turystów wąwozów przez cały rok; to tutaj znajduje się Roque del Conde (najwyższy szczyt Adeje).
  • Kościół św. Urszuli i klasztor wraz z licznymi dziełami tak zwanej Sztuki Sakralnej, a wśród nich wykonana przez szkołę gwatemalską podobizna Matki Bożej z Guadalupe (rzeźbiona kopia tej z Meksyku), która jest przechowywana w kościele parafialnym w Adeje i została wykonana w XVIII wieku. To wspaniała figura o wysokości 145 centymetrów, wykonana w polichromowanym drewnie, czczona w parafii Świętej Urszuli.
  • Casa Fuerte. Aktualnie część domu znajduje się w ruinie. Widnieje on na herbie miasta i jest częścią historii gminy oraz wyspy. Związany jest z obecnością rodziny Ponte. Został skonstruowany w wieku XVI i był odwiedzany przez korsarza Johna Hawkinsa, który utrzymywał stosunki handlowe z rodziną właścicieli domu i z włościami markiza. Jest zabytkiem historycznym i artystycznym.
  • W Adeje znajduje się również Kościół Zwiastowania Matce Boskiej, który jest główną świątynią Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego na Teneryfie.

Wieczorem zdecydowaliśmy wybrać się na lokalną imprezę tkz. Salsotekę w klubie Habana w Costa Adeje. Polecamy osobom, które lubią tańczyć lub chciałyby nauczyć się tańczyć salsę. W klubie jest instruktor tańca, który przed dyskoteką, prowadzi pół godzinną lekcję dla początkujących. 

Jeśli nie masz partnera, nic się nie martw! bez obaw ktoś Cię poprosi do tańca! Atmosfera jest jak na “polskim weselu”…tzn. masz wrażenie, że wszyscy się znają i proszą wzajemnie do tańca (bez wyjątków: panie -panów, i panowie proszą- panie).

Dodatkowym plusem tej dyskoteki jest fakt, że w cenie biletu (10€) jest dowolny drink w barze 🙂 (nawet bezalkoholowe piwo, jak ktoś nie pije alkoholu;).

7 dni na Teneryfie: Dzień #3 Alcala i Perły

Końcówka listopada, okazała się deszczowa, to znaczy, akurat w tym dniu panowała ulewa na południu wyspy. To był znak, że na Teide pada właśnie śnieg. Zdecydowaliśmy, że aby nie tracić czasu, pojedziemy. na wycieczkę, kierując się na południowy zachód, czyli do miejscowości Alcala.

Istnieje przekonanie, że im bardziej na południowy zachód, tym cieplej. I w naszym przypadku akurat się to sprawdziło. W miejscowości Alcala było cieplej i nie padało. Tu również nie spotkamy dużo turystów, ponieważ ta miejscowość ma tylko jeden hotel i jest mało znana wśród podróżujących na Teneryfę. Tak więc znów była okazja pospacerować po lokalnej miejscowości, tym razem wzdłuż wybrzeża. Możemy tu podziwiać piscinas naturales, czyli naturalne baseny, uformowane z zastygłej lawy. Oprócz tego, możemy przejść się piękną promenadą, mijając czarne plaże, i podziwiając w oddali gigantyczne klify czyli Los Gigantes. Jeśli mamy czas, możemy przejść się do miejscowości obok, Puerto Santiago. Ścieżka jest dość “dzika” wzdłuż klifów, więc niestety nie polecamy dla dzieci (nie przejedziesz również wózkiem).

Po spacerze w Alcali, wracając już do Adeje, zatrzymaliśmy się w miejscowości Armenime, gdzie znajduje się największy sklep. z perłami na Teneryfie, Tenerife Perla.

Firma zrobiła promocję dla turystów, rozdając darmowe mapki na lotnisku, wraz z kuponem na gratisową perłę (promocja trwała do 15/12/21). W sklepie mogłyśmy podziwiać perły z różnych zakątków świata, a dzięki kuponowi, otrzymałyśmy darmowe perły, które same sobie wyłowiłyśmy z akwarium! (zobacz to na filmiku w minucie 5:42). Oprócz tego skorzystałyśmy z dodatkowych promocji, robiąc małe zakupy pamiątkowe, przy okazji edukując się co nieco o perłach. Ciekawe doświadczenie. Polecamy!

7 dni na Teneryfie: Dzień #4 Santa Cruz

W czwartym dniu zdecydowaliśmy, że wybierzemy się na północ, pozwiedzać stolicę wyspy, Santa Cruz.  

W Santa Cruz polecamy przejść się przez centrum miasta i podziwiać piękną architekturę oraz liczne parki.

Miasto zupełnie różni się od klimatu na południu Teneryfy. Jest tu zdecydowanie bardziej lokalnie, czuć cywilizację (np. jeżdżą tramwaje;)) , ale akurat turystów specjalnie nie spotkamy. Santa Cruz jest mało promowane w przewodnikach dla podróżujących na Teneryfę, natomiast możemy tu spotkać  Hiszpanów, przylatujących z kraju.

W Santa Cruz szczególnie polecamy zobaczyć:

  • port „Puerto de Santa Cruz de Tenerife”. W strefie tej znaleźć możemy słynny Plaza de España, gdzie odbywają się największe imprezy świąteczne miasta oraz doroczny Karnawał w Santa Cruz de Tenerife.
  • Wieża Torre de San Andrés  mówi się, że to zamek (hiszp. Castillo de San Andrés). Obiekt ten jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych na Teneryfie. Wszystko za sprawą angielskiego admirała Horacio Nelsona, który w 1797 r. dokonał ataku na Santa Cruz de Tenerife. Torre de San Andrés odegrała wówczas istotną rolę w odparciu wrogich oddziałów i obrony stolicy wyspy.
  • La Rambla de Santa Cruz- jedna z głównych ulic w Santa Cruz de Tenerife, która rozciąga się od placu Plaza de la Paz, aż do ulicy Avenida de Anaga. Spacer tym szerokim deptakiem zajmie nam około pół godziny. Jest to znakomita okazja do tego, aby zlokalizować część popularnych miejsc w Santa Cruz. Przy La Rambli znajdują się bowiem między innymi: Museo Histórico Militar de Canarias, kasyno, park Parque García Sanabria i jego centrum ekspozycyjne (Sala de Exposiciones delParque García Sanabria) oraz Plaza de toros (arena walk z bykami). Po drodze oprócz bujnej roślinności, w której tonie La Rambla, czeka nas także kilka ciekawych rzeźb, np. El Guerrero de Goslar, Nivel, czy Lorea.
  • Plaza de España – największy plac nie tylko w mieście, ale i na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Został wybudowany w 1929 roku na ruinach dawnego zamku Castillo de San Cristóbal, który był pierwszą ważną fortyfikacją na Teneryfie. Pozostałości po murach tego zamku wciąż możemy zobaczyć w podziemnej galerii, która znajduje się pod Plaza de España. Sam Plac zajmuje w dużej mierze rozległa (ponad 5000 m2 powierzchni), marmurowa fontanna.
  • Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico- ten ogród botaniczny, to stosunkowo młoda atrakcja, ponieważ został otwarty w 2014 roku. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa historia, ponieważ kiedyś w tym miejscu znajdowało się… wysypisko śmieci! Zamknięto je w 1983 roku, pozostawiając w tym miejscu 40-metrową górę odpadów. Miasto przez wiele lat nie miało pomysłu, jak sobie z tym poradzić. Dopiero na początku lat 90. z pomysłu Manuela Caballero wykiełkował pomysł, który wkrótce miał całkowicie odmienić to miejsce.Dziś Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico to rozciągający się na obszarze 120 000 m2 ogród botaniczny, który specjalizuje się w uprawie palm. Jest ich tutaj aż 600 gatunków, a wszystkie z nich pielęgnowane są bez użycia pestycydów. W ogrodzie zobaczymy sporo małych wodospadów, stawów i oczek wodnych. Znajduje się tu także muzeum poświęcone uprawie palm.
  • Playa Las Teresitas – często uznawana, jako najpiękniejsza plaża na Teneryfie. Warto wybrać się na plażę, znajdującą się ok 20 min jazdy samochodem od centrum Santa Cruz (7 km). Co ciekawe, pochodzenie tej plaży nie jest naturalne. W rzeczywistości była ona pełna skał i nielicznych pasów czarnego piasku. W 1973 r. postanowiono to zmienić. Posłużono się w tym celu piaskiem pochodzącym z zachodniej części Sahary. Zwieziono go tutaj w ilości 270 000 ton, tworząc tym samym unikalną na skalę całej wyspy plażę o złociście czystym piasku. 150 metrów od plaży wybudowano także falochron, który z jednej strony sprawia że wody przy plaży są spokojne i bezpieczne do kąpieli z dziećmi, a z drugiej – utrudnia wymycie importowanego piasku do morza.

Tego dnia planowaliśmy również pojechać do La Laguna oraz przejechać przez środek wyspy, aby zobaczyć Park Narodowy Teide. Natomiast niestety bardzo się rozpadało i zdecydowaliśmy wracać na południe, aby zdążyć jeszcze na zachód słońca.

7 dni na Teneryfie: Dzień #5 Lot Paralotnią

Tym razem zdecydowaliśmy zrobić coś innego niż zazwyczaj, chcieliśmy zobaczyć Teneryfę z góry. Najlepszym sposobem na takie doświadczenie, jest lot paralotnią w tandemie. Polecamy wszystkim! nawet osobom, które mają lęk wysokości. Lecąc nie czujesz tego kompletnie! Klaudia się odważyła, pomino ogromnego lęku wysokości i potwierdza, że nie miała żadnego strachu, będąc na wysokościach. Doświadczenie niezapomniane i zdecydowanie warte swojej ceny. My polecieliśmy z wysokości 1000 m.n.p.m.. Lot trwał ok 25 minut i było to w zupełności wystarczające.

Możesz zabukować lot u Marcina Jasińskiego z firmy www.AtrakcyjnaTeneryfa.pl . Jeśli podasz hasło “Love Explore”, Marcin zaoferuje jakiś gift lub rabat (lub kliknij w przycisk poniżej i zabukuj online)..

Po wrażeniach na wysokościach, wybraliśmy się do lokalnej knajpy w Adeje, na lokalne, kanaryjskie jedzenie ( tym razem calamary).

A po obiedzie zjechaliśmy na plażę Playa Las Vistas w Los Cristianos.

paralotnia teneryfa lot tandem

Zobacz relację z naszego lotu:

7 dni na Teneryfie: Dzień #6 Rejs katamaranem

Będąc na Teneryfie, zdecydowanie polecamy doświadczyć choć raz, wycieczki na oceanie. Rejs katamaranem i obserwacja delfinów, orek oraz wielorybów w ich naturalnym środowisko, to niezapomniane wrażenia. Rejs 4,5 h zaczyna się w porcie Puerto Colon w Costa Adeje, płynie pod klify Los Gigantes, tan jest przerwa. na pływanie w oceanie oraz jest serwowany posiłek (paella w cenie biletu). Następnie powrót do portu i obserwacja zachodu słońca z pozycji portu! Widoki bajeczne! 

rejs katamaranem teneryfa
delfiny teneryfa

7 dni na Teneryfie: Dzień #7 Park Narodowy Teide

Być na Teneryfie i nie zobaczyć Teide, to tak jakby być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla.

Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii i wulkan w jednym! Pico del Teide mierzy 3718 m n.p.m. i jest niemal symbolem Wysp Kanaryjskich. Potężną górę otacza Park Narodowy Teide, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. Wycieczka na wulkan Teide to właściwie punkt obowiązkowy, jeśli chcesz spojrzeć na Teneryfę z zupełnie innej perspektywy. W dostaniu się niemal na sam szczyt pomoże Ci kolejka linowa Teleférico del Teide, która kursuje codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00.

W drodze powrotnej, polecamy kierować się na Vilaflor i zatrzymać się w parku piknikowym Las Lajas, na lunch lub mały piknik. W parku tym znajduje się duży parking, toalety, plac zabaw, ławeczki ze stolikami piknikowymi oraz liczne miejsca grillowe. (Sprawdź naszą listę top 10 parków piknikowych na Teneryfie tutaj)

Mijając Vilaflor, zatrzymaj się na krótki spacerek wokół jednego z najstarszych drzew na Teneryfie Pino Gordo – Sosna Kanaryjska. Drzewo to ma prawie 800 lat, i jest prawdopodobnie drugim, najwyższym drzewem w Hiszpanii.

Teide Teneryfa 2021
7 dni na Teneryfie Teide
Pino Gordo Tenerife
Pino Gordo Teneryfa

Teneryfa: co robić / atrakcje

Powyżej wymieniliśmy miejsca i atrakcje, które akurat przy tej okazji zdecydowaliśmy doświadczyć. Natomiast podczas poprzednich wizyt, zwiedzaliśmy najpopularniejsze atrakcje Teneryfy tkz. “must have Teneryfy”, które zdecydowanie polecamy zobaczyć:

Teneryfa: plaże

Teneryfa posiada szeroki zakres plaż: przez długie plaże z białym piaskiem z Sahary, po naturalne z czarnym wulkanicznym piaskiem, ukryte pośród klifów i skał, lub małych zatoczek. 

Jeśli jesteś fanem plażowania lub generalnie plaż, i zastanawiasz się, jakie plaże na Teneryfie są warte odwiedzenia, nasz przewodnik 50 najlepszych plaż na Teneryfie, oprowadzi Cię po wyspie, zaczynając od znanych plaż na południu wyspy, kontynuując wzdłuż wybrzeża Teneryfy, po kolei odkrywając mniej popularne miejsca. Dzięki temu będziesz mógł odkryć mnóstwo niezwykłych plaż o których wiele osób nie wie i przy okazji zobaczyć Teneryfę z innej perspektywy.

Zobacz nasz artykuł na blogu: top 50 plaż na Teneryfie tutaj.

Teneryfa na własną rękę

Teneryfa to jedno z najpopularniejszych miejsc w Europie dla wielbicieli słońca i bogatych wrażeń. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego jeśli nie miałeś jeszcze okazji odwiedzić tej niezwykłej wyspy kanaryjskiej, to zacznij już teraz planować kolejny urlop, właśnie tutaj.

Polecamy nasz artykuł na blogu: Teneryfa na własną rękę od A do Z. W artykule, opisujemy krok po kroku jak zabukować samodzielnie lot na Teneryfę, jak zarezerwować prywatny nocleg, jakie wycieczki kupić online, jak zarezerwować samochód, gdzie zjeść na Teneryfie, co zobaczyć, gdzie jechać z dziećmi i wiele, wiele więcej. Wejdź tutaj i sprawdź kompletny przewodnik: Teneryfa na własną rękę od A do Z.

Pobierz również bezpłatnie nasz Przewodnik po Teneryfie, w wersji PDF: “50 atrakcji Teneryfy, o których być możesz jeszcze nie wiesz”.

To aż 70 stron ciekawostek o Teneryfie, m.i.n. co zobaczyć, co robić, co doświadczyć i jak spędzić najlepiej czas na tej bajecznej wyspie.Pobierz tutaj.

Mamy nadzieję, że te informacje na temat tego jak spędzić 7 dni na Teneryfie, zainspirowały Cię do spędzenia kolejnego urlopu właśnie na Teneryfie i korzystania z uroków tej bogatej wyspy.

Jeśli jesteś ciekawy jak wyglądał nasz tydzień. na Teneryfie, zobacz na filmik w postaci vloga, na naszym kanale YouTube 🙂

P.S. Daj znać w komentarzu poniżej, co polecasz zobaczyć na Teneryfie w 7 dni?

 

Znajdź nas w Social Media

Podziel się komentarzem