Icod de los Vinos Teneryfa

Icod de Los Vinos

Misateczko Icod de los Vinos leży w północno-zachodniej części Teneryfy na obszarze około 90 km2. Miasteczko znane jest z tego, że znajduje się w nim tkz. Smocze drzewo (Dracaena Draco) , które zostało uznane za Pomnik Narodowy w 1917 roku i mówi się, że ma ponad 800 lat. Na wybrzeżu znajduje się plaża Playa de San Marcos, na którą warto się wybrać chociażby dla odwiedzenia tuneli lawowych Cueva del Viento . 

Trzeba tu również zaznaczyć, że Icod de los Vinos zapewnia jeden z najpiękniejszych widoków na Teide , najwyższy szczyt Hiszpanii .

Gospodarka gminy tradycyjnie opierała się na winnicach i rybołówstwie, co oczywiście miało wpływ na lokalną gastronomię: ziemniaki z sosem mojo, solone ryby, grillowane mięso, doskonałe wina i ręcznie wyrabiane sery. Starówka miasta jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla odwiedzających tej gminy.

Smocze drzewo na Teneryfie

Smocze drzewo to najbardziej tajemnicze i interesujące drzewo na Teneryfie. Uważa się, że drzewo te, żyje setki lat, chociaż dokładne datowanie tego drzewa nie jest możliwe, ponieważ nie posiada rocznych słojów.

„Dracaena Draco”, używając właściwej nazwy drzewa, jest gatunkiem rodzimym na Wyspach Kanaryjskich i jest używany jako oficjalny symbol rośliny Teneryfy.

Smocze drzewo wzięło swoją nazwę od czerwonego soku wytwarzanego przez drzewo i jest znane jako krew smoka. Ta czerwona żywica była używana w starożytności jako barwnik, stosowany w medycynie i leczeniu ran, a także do odstraszania złych duchów.

 

Icod de Los Vinos Teneryfa

Uważano również, że sok ten leczy trąd i przez pewien czas był nawet eksportowany do Włoch. W średniowieczu niektóre encyklopedie twierdziły, że ten czerwony sok był dosłownie krwią smoków zabitych w walce.

Uważa się, że drzewo to było używane przez rdzennych mieszkańców Guanczów jako miejsce ważnych spotkań.

To niezwykłe drzewo, prawdopodobnie ma podobno ponad 1000 lat i jest znane jako El Drago Milenario (Tysiącletni Smok), chociaż te twierdzenia są bezpodstawne, ponieważ drzewa te są trudne do obliczenia konkretnego wieku. Ciekawostką jest to, że to potężne drzewo ma 22 m wysokości i 22 m średnicy.

W 1993 r. droga biegnąca kilka metrów od drzewa została zmieniona i drzewo jest obecnie chronione we własnym parku. Rada miasta dwukrotnie starała się, aby drzewo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2002 i 2011 roku.

Gatunki tych drzew są pozostałością z okresu trzeciorzędu i przetrwały epokę lodowcową, gdzie jedynymi miejscami wystarczająco ciepłymi, aby mogły rosnąć, były Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka i Madera.

Smocze Drzewa są w rzeczywistości klasyfikowane jako rośliny jednoliścienne, więc nie są w ogóle prawdziwymi drzewami, i tak naprawdę należą do tej samej rodziny co szparagi.

Dragon Tree Teneryfa 2020

Zobacz relację z naszej wycieczki do Icod de Los Vinos na naszym kanale YouTube:

Odtwórz wideo

Co jeszcze warto zobaczyć w Icod de los Vinos

 • Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie.  Polawowa jaskinia Cueva del Viento należy do największych tego typu na świecie, a wszystkie jej groty i sieć przeplatających się niczym labirynt tuneli rozmieszczona jest aż na trzech poziomach! Zarezerwuj sobie ok 2h na wycieczkę po jaskini.
 • Mariposario del Drago – park motyli. Miejsce to zamieszkuje ponad 800 egzotycznych motyli z różnych części świata. W Mariposario del Drago możesz zobaczyć wszystkie etapy ich rozwoju i dorosłego życia. W tym unikatowym parku nie brakuje też bogatej roślinności i kwiatów. Kwiaty stanowią  integralną część życia motyli, stąd ich obecność jest praktycznie niezbędna. A że poszczególne gatunki tych owadów preferują inne rodzaje kwiatów, ich różnorodność jest naprawdę duża.
 • Kościół Iglesia de San Marcos wzniesiony w XVI wieku
 • Kościół Iglesia de San Agustín wybudowany w drugiej połowie XVI wieku
 • Zabytkowy dom Casa de Los Cáceres wzniesiony w XVIII wieku
 • ARTlandya – Muzeum Lalek

Zarezerwuj online najlepsze wycieczki na Teneryfie:

Mamy nadzieję, że te podstawowe informacje na temat Icod de Los Vinos, przekonały Cię do tego by spędzić dzień w tym uroczym miasteczku.

A czy Ty miałeś już okazję zobaczyć drzewo, które ma prawie 1000 lat na własne oczy?  Daj nam znać w komentarzu poniżej!

Znajdź nas w Social Media

5 thoughts on “Icod de los Vinos Teneryfa”

 1. Pingback: Nieruchomości na Teneryfie - dlaczego warto - Love Explore

 2. Pingback: Inwestycja w nieruchomości na Teneryfie – Nieruchomości na Teneryfie

 3. Pingback: La Caleta Teneryfa – Nieruchomości na Teneryfie

 4. Pingback: Las Americas Teneryfa – Nieruchomości na Teneryfie

 5. Pingback: Najciekawsze trasy samochodowe na Teneryfie - Love Explore

Podziel się komentarzem