Jardin Botanico w Puerto de la Cruz

Ogród Botaniczny Teneryfa

Wejście do Ogrodu Botanicznego w Puerto de la Cruz jest jak podróż dookoła świata. Tylko tym razem przez florę 5 kontynentów. Przede wszystkim w tym XVIII-wiecznym ogrodzie znajduje się ciekawa i obszerna ekspozycja roślin tropikalnych, które przeniosą Cię w najbardziej egzotyczne miejsca. Zalecamy, aby nie zapomnieć odwiedzić tego klejnotu Puerto de la Cruz, jeśli jesteś na północy Teneryfy .

Ogród botaniczny Puerto de la Cruz znajduje się około 20 minut spacerem od centrum miasta, ale przed nim stoi niekończące się wzgórze. Radzimy wsiąść do autobusu, ponieważ wspinaczka jest dość trudna.

Ogród botaniczny w Puerto de la Cruz | Praktyczne informacje

Adres: C / Retama, 2 .

Godziny: 9: 00-18: 00

Biblioteka i zielnik: 9: 00-01: 00 (po wcześniejszym umówieniu)

Cena: 3 € 

Cena dla mieszkańców: 2 €

Linie Guagua: 102, 103, 345 i 352 z Titsa

W Ogrodzie Botanicznym Puerto de la Cruz znajduje się ponad 2500 gatunków roślin. Dla tych z nas, którzy mieszkają na wysuszonym południu wyspy, naszą uwagę zwraca bogata, tropikalna flora, która sprawia, że czujesz się jak w dżungli. Samych palm jest ponad 150 gatunków. Wszystkie gatunki są skatalogowane z odpowiednim małym znakiem, a niektóre zawierają nawet kod QR, aby zeskanować telefonem komórkowym i posłuchać interesujących danych.

Tak naprawdę ciągu 1-2 godzin możesz bez pośpiechu zobaczyć całą ekspozycję roślinności. Wycieczka do ogrodu botanicznego jest bardzo relaksująca i fajnie jest zgubić się w jego korytarzach, by móc poznać najdziwniejsze gatunki z całego świata. Zapach świeżych kwiatów i śpiew ptaków, będzie Ci towarzyszył podczas spacerowania. Jardin Botanic w upalne dni jest prawdziwym schronieniem, ponieważ wierzchołki drzew filtrują słońce, tworząc bardzo przyjemną atmosferę i dużo upragnionego przez nas cienia. 

W parku zobaczysz naprawdę ogromne drzewa z poskręcanymi i niezwykłymi korzeniami. Niektóre mają ponad 150 lat, jak niezwykły fikus, na którym skupia się najwięcej osób spacerujących po ogrodach.

Zobacz relację z naszej wycieczki do Parku Botanico w Puerto de La Cruz na naszym kanale YouTube:

Odtwórz wideo

Ogród botaniczny w Puerto de la Cruz: historia

Oficjalna nazwa ogrodu to Ogród Aklimatyzacji La Orotava, ale popularnie nazywany jest Ogrodem Botanicznym Puerto de la Cruz. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w przeszłości Puerto de la Cruz należało do gminy La Orotava . Nie powinniśmy mylić jego lokalizacji, jeśli widzimy, że jest napisane w ten sposób.

Wiek XVIII to wiek Oświecenia, w którym coraz ważniejsze stają się badania naukowe. To narodziny wielu dyscyplin, w tym botaniki . Na całym świecie powstają ogrody botaniczne, których misja nie była tylko dekoracyjna. Chociaż próżne pragnienie ozdabiania pałaców szlachty egzotycznymi roślinami było zawsze obecne. W tych ramach Ogród Aklimatyzacyjny La Orotava powstał w 1788 roku na polecenie Karola III . Celem było zgromadzenie tam tropikalnych gatunków z Nowego Świata i zaaklimatyzowanie ich do klimatu podobnego do ich przed przeniesieniem do królewskich ogrodów Madrytu i Aranjuez. Ogrodem zarządzał Alonso de Nava y GrimónMarqués de Villanueva del Prado i jedna z najwybitniejszych postaci oświecenia na Wyspach Kanaryjskich. W rezultacie rośliny nigdy nie mogły zaaklimatyzować się do klimatu półwyspu, tak odmiennego od tego na północy Teneryfy . Z kolei ogród botaniczny w Puerto de la Cruz stał się punktem odniesienia dla ówczesnej społeczności naukowej.

Ogród botaniczny w Puerto de la Cruz jest drugim najstarszym w Hiszpanii po Madrycie. W 1994 roku został uznany za dobro kulturowe w kategorii „Ogród historyczny”.

Wycieczki z przewodnikiem po Puerto de la Cruz

Oto niektóre z wycieczek, które możesz zabukować w Puerto de la Cruz  w najlepszej cenie.

Dzisiejszy Ogród Botaniczny w Puerto de la Cruz

Po wielkim kryzysie ogrodów botanicznych, który nastąpił pod koniec drugiej wojny światowej, pojawia się nowa koncepcja ogrodu botanicznego, poświęcona ochronie lokalnej flory i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. Na Wyspach Kanaryjskich ma to ogromne znaczenie, ponieważ istnieje wiele gatunków endemicznych żyjących w bardzo ograniczonym środowisku.

Dlatego dziś ogrody botaniczne, nie tracąc swoich tradycyjnych wartości, podejmują nowe wyzwania związane z ochroną różnorodności biologicznej, edukacją ekologiczną i badaniami naukowymi. W tym sensie w ogrodzie botanicznym Puerto de la Cruz znajduje się zielnik, bank Germplasm, w którym zbierane są nasiona roślin rodzimych i zagrożonych oraz budynek badawczy.

Jednak niewielkie zaangażowanie władz, zwłaszcza po kryzysie gospodarczym, który doprowadził do gwałtownej redukcji zasobów ludzkich, prowadzi do braku działań naukowych, kulturalnych i informacyjnych. Jako zasób turystyczny, jego brak projekcji znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że z 200 000 odwiedzających, których odwiedza rocznie, tylko niewielki procent stanowią hiszpańscy turyści, w większości uczniowie i obcokrajowcy. Jest więc obcy we własnym środowisku, a czasy, kiedy była największą atrakcją turystyczną w Puerto de la Cruz , poszły w zapomnienie.

Od 1988 roku Ogród Botaniczny Puerto de la Cruz został zanurzony w renowacji swoich pomieszczeń i powiększeniu o 30 000 m2 , co pozwoli mu mieć więcej gatunków i przestrzeń z centrum dla zwiedzających, restauracją, i sklepem. Po dziesięcioleciach opóźnień i koszcie przekraczającym 10 mln euro projekt ten powinien był działać w 2017 r. 30 lat po rozpoczęciu prac nie został jeszcze udostępniony do zwiedzania.

Mamy nadzieję, że te informacje na temat Jardin Botanico w Puerto de la Cruz, przekonały Cię do tego by spędzić dzień w tym uroczym miejscu.

A czy Ty miałeś już okazję odwiedzić park botaniczny na Teneryfie ?  Daj nam znać w komentarzu poniżej jakie są Twoje wrażenia!

Znajdź nas w Social Media

1 thought on “Jardin Botanico w Puerto de la Cruz”

  1. Pingback: Jak spędzić 5 niesamowitych dni na Teneryfie - Love Explore

Podziel się komentarzem